Detektywistyka – gdzie studiować

Chociaż w Polsce liczba agencji detektywistycznych oraz prywatnych detektywów na razie z powodzeniem zaspokaja potrzeby rynkowe, to jednak wszelkie kierunki kształcenia związane właśnie z tą dziedziną wiedzy cieszą się niesłabnącą, a wręcz rosnącą popularnością. Spora w tym zasługa mediów, które z jednej strony coraz częściej produkują ambitne serialne kryminalne, a z drugiej strony promują detektywistycznych celebrytów.

Absolwenci detektywistyki mogą upatrywać swojej przyszłości zawodowej nie tylko w biurach detektywistycznych. Z powodzeniem bowiem kwalifikacje i umiejętności zdobyte podczas studiów z zakresu detektywistyki, kryminalistyki czy kryminologii można spożytkować także w innych branżach. Wymiar sprawiedliwości i system penitencjarny bardzo cierpią na niedobór nowocześnie wykształconych kadr. Policja prowadzi ciągły nabór, a osoby z wykształceniem wyższym kierunkowym mogą liczyć na dodatkowe punty. Rozwijające się organizacje paramilitarne także będą poszukiwać specjalistów z tychże dziedzin.

W chwili obecnej detektywistykę można studiować na kilkunastu uczelniach wyższych w całej Polsce. Zwykle są to studia I stopnia (licencjackie), najczęściej o wspólnej nazwie dla kryminologii, kryminalistyki lub bezpieczeństwa wewnętrznego.

Gdzie więc można studiować detektywistykę?

  • Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach – studia II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne o specjalności „Detektywistyka i kryminalistyka”;
  • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – studia I stopnia o specjalności „Detektywistyka”;
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie – studia I stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne o specjalności „Detektywistyka”;
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni – studia I stopnia o specjalności „Detektywistyka i Ochrona Osób i Mienia”;

Powyższą listę będziemy sukcesywnie rozwijać. Więc jeśli ktokolwiek z czytelników dowie się o możliwości studiowania detektywistyki na jakiejś innej uczelni, prosimy o kontakt: serwis@detektywistyczny.net.

Niestety program nauczania detektywistyki na powyższych uczelniach jest bardzo zróżnicowany. Świadczy to, że nie wypracowano jeszcze jednolitych standardów edukacji specjalistów z tej dziedziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *