Ucinamy spekulacje w sprawie Magdaleny Żuk – wiemy o czym rozmawiali Egipcjanie

Obowiązkiem detektywa jest dążenie do prawdy. I my nasz obowiązek wypełniamy. Sporządziliśmy tłumaczenia rozmów Egipcjan obecnych przy rozmowie Magdaleny Żuk z chłopakiem. Mężczyźni nie chcieli jej zgwałcić, jak sugerują liczne doniesienia, a tylko jej pomóc.

W naszej filozofii detektywistyki, prywatny detektyw powinien opierać się przede wszystkim na faktach. Niestety ustalenia faktyczne w przypadku sprawy Magdaleny Żuk już od samego początku zeszły na plan dalszy i ustąpiły miejsca domysłom i plotkom, na dodatek firmowanym przez kogoś, kto w powszechnej świadomości Polaków jest detektywem.

Krzysztof Rutkowski detektywem jednak nie jest. Nie tylko pod względem formalnym (jest przestępcą, a osoba skazana za przestępstwo umyślne nie może mieć licencji detektywa), ale także pod względem warsztatu pracy. Nie skupia się on bowiem na ustaleniach faktycznych, ale na promowaniu hipotez, które w świetle nawet powszechnie dostępnych danych, nie znajdują potwierdzenia.

Wprawdzie sami nie możemy poświęcić się w pełni sprawie Magdaleny Żuk, ale jako prywatni detektywi postanowiliśmy zrobić coś, co zbliża nas do ustaleń faktycznych i może pomóc rodzinie dojść do prawdy. Przy udziale współpracujących z nami specjalistów wykonaliśmy arabski stenogram upublicznionego nagrania z udziałem Magdaleny Żuk, a następnie sporządziliśmy jego tłumaczenie na języki angielski oraz polski. Mamy tym samym nadzieję, że pomoże to osobom zainteresowanym sprawą samodzielnie wyrobić sobie zdanie na temat wiarygodności niektórych hipotez czy teorii lansowanych przez internautów, media lub Pana Rutkowskiego.

Do tłumaczenia na język polski dołączyliśmy szczegółowy opis sytuacji oraz kontekst w jakim padały poszczególne słowa. Całość dodatkowego opisu został dodana po konsultacjach z osobą, która pomagała nam w tłumaczeniu.

0:05 Ona stoi przede mną.
0:07 Tak, mówię ci, że ona stoi przede mną.
0:14 Jestem na zewnątrz a ona jest obok mnie i czekamy aż wejdzie do środka.
0:25 Nie, zobaczymy, co się stanie, jej chłopak rozmawia z nią teraz i próbuje ją uspokoić. Prosi ją aby weszła do środka (hotelu) i czekała dopóki jutro się nie zjawi. Wydaje się, że się uspokoi i wejdzie do środka. Ona wydaje się bardzo przestraszona.
0:41 Hahahaha dobrze szefie
1:00 Jeśli Bóg pozwoli (w znaczeniu „jeśli taka będzie wola boga”).
1:08 Ok
1:10 Dobrze prezesie.
1:16 Czy możesz mi się ponownie przedstawić?
1:20 Ok kapitanie Khaled.
1:30 MAHMOUD !! (Dzwoni do innej osoby)
1:35 Wael poproś Mahmuda żeby tu przyszedł.
2:00 Magda !!! OK?! (Sprawdza czy dziewczyna jest spokojna) (kilkusekundowa przerwa) Poproś go, aby przyszedł (prosi Wael’a aby przyprowadził Mahmoud’a).
2:15 Dopiero co tu był.
3:01 Bóg zawsze daje nam szalonych klientów (sfrustrowany całą sytuacją i jej dramatyzmem).
3:09 Ona nie chce wejść do środka.
3:14 Na końcu okaże się, że jego penis jest wielkości opuszka małego palca ­ (odnosi się sarkastycznie do Markusa, chłopaka M. Żuk – najprawdopodobniej mężczyźni zrozumieli, że przyjeżdża on, a nie jego kolega – sugerują, że gdy przyjedzie to okaże się najpewniej, że jest zwyczajnym facetem, a ona niepotrzebnie panikuje bez niego).
3:45 OK ?! (Sprawdzając ją ponownie)
4:12 Przysięgam wam, że na końcu okaże się, że jego penis jest wielkości małego palca.

Po 4:12 Arabskie rozmowy zarejestrowane w nagraniu nie odnoszą się do głównej treści filmu. Większość z nich jest też niezrozumiała.

Przez pierwsze dwie minuty filmu osoba mówiąca po arabsku rozmawia z kimś ważnym, ponieważ używa zwrotu „Pasha”. Słowo kapitan nie odnosi się w Egipcie do policji. Komentarz na temat penisa wyraża frustrację w stosunku do dziewczyny, która płacze (w ich opinii), ponieważ jej chłopaka tu nie ma. Z tłumaczenia wynikają dwa ważne fakty. Po pierwsze – nie pada tam żadna sugestia gwałtu, po drugie można wywnioskować, że mężczyźni, których słychać na nagraniu chcą Magdalenie Żuk pomóc lub przynajmniej pozbyć się uciążliwości związanych z histeryzującą dziewczyną. Po sposobie wyrażania mężczyzn można wyciągnąć wnioski, że raczej nie są funkcjonariuszami rządowymi i są raczej słabo wykształceni.

W internecie natomiast od jakiegoś czasu krąży bardziej sensacyjna wersja tego tłumaczenia gdzie pada zdanie:
Ona nie chce być cicho (mówi o ofierze). Powinienem dać jej jakiegoś kutasa by ją zamknąć. Mówię ci, na samym końcu dam jej wielkiego kutasa.”

Tłumaczenie to podchwyciły też media, a całość stała się dobrą okazją do tworzenia lub uwiarygodniania kolejnych fałszywych hipotez. Dla nas kluczowe w tym nagraniu byłoby ustalenie kim jest kapitan Khaled i jaka była tu jego rola oraz dlaczego ktoś relacjonował mu przebieg rozmowy Magdaleny Żuk z chłopakiem?

Niestety do tego potrzebna jest żmudna praca, do stawiania hipotez wystarczy fantazja.

Waldemar Soroka – prywatny detektyw

Paweł Różyński – prywatny detektyw

13 odpowiedzi na “Ucinamy spekulacje w sprawie Magdaleny Żuk – wiemy o czym rozmawiali Egipcjanie”

 1. J. napisał(a):

  A czy to nie jest tak, że jak ktoś chciałby handlować żywym towarem, to by ten towar naćpał i po prostu bez zbędnych ceregieli uprowadził? Okazji jak widać tam nie brakowało. Po co nagrywać filmiki, umożliwiać jakikolwiek kontakt, umieszczać w szpitalu i dodatkowo komplikować sobie życie i narażać się na „wpadkę”?

 2. bnb napisał(a):

  chciabym zwrócić uwagę mas, że nagranie wykonane rzekomo przez Marcusa, w którym na ekranie widzimy Magdę Ż. ma nadzwyczajną jakość dźwięku jeżeli idzie o Marcusa. Nie wiem w jakiej formie zostało ono przekazane Policji, ale to co słyszę nie wygląda na rozmowę zarejestrowaną telefonem. Dźwięk według mnie został zarejestrowany mikrofonem zewnętrznym dobrej jakości. Zwraca uwagę brak tła dźwiękowego tego miejsca, w którym nagranie zostało dokonane. Otoczenie jest idealnie wyciszone, jakby nie było za oknem ulicy, a w domu nikt nie hałasował. To jest bardzo nietypowe. Takiego dźwięku raczej nie da się nagrać telefonem. Poza tym nie działa automatyka poziomu zapisu, dźwięk nagrany rzekomo telefonem ma stale ten sam poziom, podczas gdy z reguły gdy do mikrofonu dochodzi słaby dźwięk, jest on autonmatycznie wzmacniany, a gdy zaraz potem odzywa się ktoś bliżej mikrofonu, dźwięk początkowo może być przesterowany. Poziom głosu Marcusa powinien oscylować, powinny być szumy i zakłócenia, a tego nie ma. To może wskazywać na zawodowe nagranie, a nie na amatorskie. Mogło to być nagranie wykonane w studio, nawet niekoniecznie w tym samym czasie, co rozmowa zarejestrowana telefonem. Śledczy muszą przyjąć hipotezę, że obraz i dźwięk mogą nie być nagrywane symultanicznie, to co mowi Mrcus mogło zostać dograne później i gdzie indziej.

 3. bnb napisał(a):

  Wklejam
  Proszę zauważyć, że przy braku tła dźwiękowego z otoczenia miejsca Marcusa całość nagrania mogła zostać dokonana bez związku z obrazem, jest kilka cech, które na to wskazują, na przykład w momentach kiedy odzywa się Magda jej tło dźwiękowe staje się nieco lepiej słyszalne, ale gdy mówi Marcus to poziom nagrania jest zawsze taki sam. Również obraz, udający obraz z drugiego telefonu jest dla mnie podejrzany. Chodzi o to, że jest on idealnie stabilny. To oznacza, że telefon, który rejestrował trzymaną w czyimś ręku (niekoniecznie Marcusa, bo Marcusa nie widać) komórkę, został umieszczony na statywie. Ten statyw jest stabilny, nie drży, trudno o taki na rynku amatorskim, skąd Marcus go wziął?. Chciałbym, żeby wszyscy zdali sobie sprawę z tego, że wykracza to poza możliwości amatora. Równie dobrze mogłaby to być kamera a nie telefon, dopiero w montażu obraz mógł zostać „przykrojony” do formatu udającego obraz z telefonu. Trzeba byłoby wykonać nagranie telefonem, którym rzekomo zostało to nagranie przez Marcusa wykonane, a następnie bardzo dokładnie zmierzyć proporcje długości w stosunku do szerokości obrazu. Jeżell proporcje różnią się od tego, co zostało opublikowane, na pewno takie nagranie przeszło przez stół montażowy. Jeżeli jego komorka zginęła, na pewno uda się ustalić jaki to model. Marcus powinien koniecznie pokazać śledczym cały sprzęt, na którym dokonał tego nagrania, oraz wskazać sposób i miejsce nagrania. Tym sprzętem, w dokładnie taki sposób, jak określa to Marcus, w jego obecności powinno zostać wykonane nagranie porównawcze. Następnie cechy tego nagrania, takie jak poziom tła dźwiękowego, zachowanie automatycznej korekcji poziomu nagrania, powinny zostać skonfrontowane z nagraniem rzekomo dokonanym przez Marcusa. Śledczym powinna towarzyszyć osoba, która jest zawodowym dźwiękowcem telewizyjnym czy radiowym. dobrze byłoby żeby był tam operator-montażysta, obie osoby spoza Warszawy i Wrocławia. Osoby te powinny na bieżąco weryfikować zeznania Marcusa w tym względzie. Jeżeli wystąpią różnice, a jestem pewien że tak będzie, to będzie to dowód że Marcus mija się z prawdą. Dobry początek do prowadzenia przesłuchania na innym poziomie- dlaczego kłamie?

  • mars napisał(a):

   Nareszcie znalazłam jedną osobę, która powątpiewa w amatorskość nagrania. Ja idę dalej – uważam, że całość rzekomego zagrożenia Magdy została sfabrykowana. Dalej – sama Magda czy jak jej tam naprawdę jest aktorką w tym filmiku. Jeżeli bnb chciałby na ten temat pogadać, podaję adres i proszę, by się odezwał. Mam sporo zebranego materiału, ale ślepi nie widzą. 🙂 marsssss@interia.pl

 4. Bel napisał(a):

  Jedno jest pewnie ze nigdy nie uwierzę że do samolotu wsiadła normalna osoba a wysiadl z niego walnięta

 5. Bel napisał(a):

  Drodzy Detaktywi, zabraklo mi w tej rozmowie jednej kwestii. ” Em” – „Magda myslalem ze”

 6. qwea napisał(a):

  Zastanawiam sie gdzie w tej sprawie jest/byl Kaczynski i jego ludzie, czyli np. Ziobro? Tym razem tych ludzi z tym zwiazanych nie da sie pozamiatac 🙁
  Przeciez tu dziecko zauwazy ze fakty mowia same za siebie i sa w mediach w wiekszosci pomijane i nie padaja zadne pytania w kwesti tych kluczowych faktow:
  1. kto normalny wysyla czlowieka (jak widac po fb grupach i powiazaniach) zeby zidentyfikowal cialo, przywiozl jej rzeczy wraz z tel ?
  2. kto normalny czeka 11 dni zeby tam poleciec, zeby zrobic dopiero sekcje zwlok? (gdyby nie net to pewnie nikt by sie nie ruszyl wcale) – zapewne rodzicom tez nie bedzie dane potw. tozsamosci w PL(przyleca prochy) bo byc moze ona zyje nadal ale juz w calkiem innym swiecie – tym za ktory ktos wzial gruby szmal 🙁
  filmiki, czyli fakty nie zaprzeczalne:
  1. film Markusa:
  – cięty w 5:48 -spojrzcie na Magde
  – gdzie jest cala reszta nagrania tego polaczenia ktore trwalo duzo dluzej?
  – skad sie wziela wersja z i bez ostatniego zdania po zakonczeniu rozmowy?
  2. filmy ze szpitala:
  – Magda wybiega na korytarz i siada pod oknem – facet w krate cos jej robi (kto to? pisza ze to Zloty choc wyglada raczej na szaroskorzastego) i potem cos chowa z tylu w spodnie – strzykawke?
  – po chwili Magda przemieszcza sie na lewo i ten facet po lewej w nieb koszuli – spoglada na kamere a nastepnie wyjmuje cos z kieszeni i wyrzuca przez otwarte drzwi po lewej stronie stajac w nienaturalnej pozie
  – ostatnie filmy pokazuja laske przywieziona ambulansem ze skrepowanymi rekoma z podgietymi nogami ktora sie dosc mocno wierzga (data podobno na nich nie widoczna) natomiast poprzednie pokazuja nieruchoma osobe, a nawet przykryta w calosci przescieradlem (jak trupa, ktorego wywoza na sile do innego szpitala zeby nie bylo ze tu zmarla) – gdzie przy tym transporcie woreczki z plynami/lekami i sprzetem podlaczonym do njej skoro byla w stanie krytycznym?
  – film sprzed szpitala bodajze (w spodniczce) – ewidentnie cos chowa do doniczki?
  – wogole w tym filmie nikt jej specjalnie nie pilnuje stoi sama potem przy drzwiach – ale widac chwiejny krok wiec moze jest niezle nafaszerowana zeby myslec wogole o ucieczce?
  co z powiazaniami tych wszystkich ludzi?
  – wszyscy (rezydent, lala z tvn Uwaga, wszyscy kumple Markusa, siostra Magdy) sie znaja maja siebie w znajomych na fb – przypadek?
  wypowiedzi w tv:
  – Pani z Prokuratury jeleniogorskiej: sprawdzilismy ten Zloty to nie ten sam Zloty co tamten (od Kaczorowskiej) – co za zbieg okolicznosci?
  czego nie widzielismy:
  – jestem ciekaw kiedy dodala te swoje frywolne fotki na swoj fb? czyzby po tym jak poznala Markusa – jesli tak to nie daje do myslenia? ze jej fb to bylo okno wystawowe potencjalnego towaru 🙁
  – kiedy zobaczymy filmy z lotniska w Hurghadzie – gdzie podobno Magde przywieziono, gdzie podobno sie rozbierala? do jakiego samolotu czyli na jaki lot nie chciala wsiasc? pojawia sie np. Katar w opiniach ludzi
  – jaka mamy pewnsoc ze lezala w pokoju 307 (z ktorego wyskoczyla?) – czy ktos sprawdzil czy moze przypadkiem to jest jedyne okno w calym szpitalu majace takie skomplikowane podloze do skoku z niego na ktore bedzie mozna zwalic efekty jego czyli obrazenia?
  Ktos ze znajacych ja napisal cos takiego o niej: „malomiasteczkowa dziewczyna o naiwnosci dziecka szukajaca meza” – czy nie uklada sie to w calosc niestety?
  Pewnie cos pominalem, ale powyzsze chyba same mowia za siebie ze tu nawet Ziobro tym razem nie pomoze bo za malutki jest 🙁
  Dzwinym jest tez fakt ze mlodszej siostry nigdzie nie widac – zachowanie rodziny bardzo jednostronne – co moze swiadczyc o szantazu i zastraszeniu 🙁
  No i ten Ostrowski zjawiajacy sie znikad i chcacy pomoc darmo – i w pierwszym wywiadzie glownie zareklamowac ze on na przyszlosc to za pol darmo moze latac i przywozic innych poszkodowanych w przyszlosci 🙁
  Pozostaje zal ze ludzie nie wyjda raczej na ulice i nie bedzie zamieszek w zwiazku z ta sprawa, ktorej jak widac po powyzszych nikt nie chce rozwiazac, bo to tylko „malomaisteczkowa dziewczyna” jakich miliony a nie … 🙁
  Byc moze cos przewozila w sobie dlatego nic nie jadla (jak podaje turysta) zeby tego nie wydalic bo moze nie chcieli dac siana?
  No i zeby to z niej wyjac musieli ją usmiercic 🙁
  Zapewne prawdziwi sprawcy(zleceniodawcy) nigdy nie zostana ujeci, ale chociaz te plotki, ktore na ich zlecenie zgotowaly jej taki los powinny poniesc kare -chociazby dla przestrogi 🙁
  Dlatego nie zapisujcie dzieci i mlodych ludzi do tych niemieckich dkms.pl itp. baz danych, ktore w wiekszosci sa bazami do przeszczepow za siano i niewyjasnionych zaginiec ludzi – akcja pomocowa tych organizacji to znikomy procent i tylko przykrywka zeby poznac wszystkie dane potencjalnego dawcy 🙁

 7. Jane napisał(a):

  Sugestia, ze Rutkowski jest przestepca jest co najmniej smieszna. Owszem ma zakaz wjezdzania do niektorych krajow, ale to z powodu spraw ktore prowadzil i ludzia, ktorym pomagal. Przypominam, ze wiekszosc biur detektywistycznych nie podejmuje sie nawet spraw, ktore on bierze.
  Poza tym sprawa jest dziwna o tyle, ze nikt nie udzielil dziewczynie konkretnej pomocy, te rozmowy telefoniczne, nagrywanie filmikow… Widzac dziewczyne w takim stanie probowalabym dzialac, a nie.. nagrywac filmiki i smiac sie z jej chlopaka… Niestety nikt nic nie zrobil i dlatego chyba ludzie tak mocno szukaja winnych. Zawiodl rezydent, biuro podrozy, goscie w hotelu, obsluga w hotelu, szpital, konsulat, rodzina, chlopak…

 8. Adas napisał(a):

  Czy możecie dołączyć arabski stenogram rozmowy

 9. WS napisał(a):

  Brzytwa Ockhama przważnie działa prawidłowo, najprostsze teorie najczęściej okazują się tymi słusznymi. Wolałbym jednak nie spekulować zostawiam to lepszym ode mnie :).

 10. Mk napisał(a):

  Ludzie nakręcani przez media mają tendencje do tworzenia wymyślnych historii i teorii spiskowych. A w rzeczywistości większość spraw ma proste podłoże i wynika z pobudek emocjonalnych. Zdecydowanie odrzucam egipski trop. Całkowicie nie wspomina sie o profilu wiktymologicznym MŻ oraz jej bliskich. A co powiecie na najprostszą teorie, ze jej chłopak był porywczym, zazdrosnym facetem, ktoremu nie podoba sie fakt, ze jego kobieta chce sama jechać na wakacje? On przecież nie może jechać, wiec postanawia sprawić jej „wycieczkę życia”, dosypujac czegoś do kawy przed wylotem. Liczy, że cały pobyt bedzie zmuszona przelezec w łóżku. Na dowód nagrywa rozmowę, na zasadzie „kazdy widział, ze przy mnie była zdrowa, a tam już było coś nie tak”. A potem wszystko wymyka sie z pod kontroli…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *