Zaginięcie Briana Shaffera

Brian Shaffer miał 27 lat, gdy zaginął w niezwykłych okolicznościach w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2006 roku w Columbus w stanie Ohio. Shaffer studiował medycynę na tamtejszym uniwersytecie i tego wieczoru postanowił wyjść z kolegą na miasto, by uczcić zakończenie egzaminów i początek wiosennej przerwy.

Zaginiony Brian Shaffer

Zaginiony Brian Shaffer

Wcześniej tego dnia Brian wyszedł razem ze swoim ojcem na obiad. Według zeznań Randy Shaffera jego syn był w dobrym humorze, lecz widać było po nim oznaki przemęczenia po nauce po nocach. Brian miał za parę dni lecieć na wakacje do Miami razem ze swoją dziewczyną Alexis Waggoner, również studentką medycyny. Według niektórych znajomych planował się jej oświadczyć podczas tego wyjazdu lub później w ciągu najbliższego roku. Miesiąc przed zaginięciem Briana, jego matka zmarła na mielodysplazję szpiku. Był z nią bardzo związany, lecz według jego bliskich radził sobie z jej śmiercią bardzo dobrze.

Około 21:00 Shaffer spotkał się ze swoim przyjacielem Williamem Florence w restauracji Ugly Tuna Saloona, gdzie wypili kilka drinków. Niedługo potem Shaffer zadzwonił do swojej dziewczyny, która przebywała wtedy u rodziców w Toledo, by powiedzieć, że ją kocha. Brian i William odwiedzili tej nocy kilka barów, a około północy spotkali koleżankę Williama, Meredith Reed, która podwiozła ich z powrotem do Ugly Tuna Saloona i dołączyła do nich na drinka. Tam w pewnym momencie Brian odłączył się od nich i pomimo poszukiwań i telefonów wykonanych na jego komórkę nie udało im się go znaleźć. Florence i Reed zostali w restauracja do godziny zamknięcia, czyli do 2:00 i, gdy nie znaleźli Briana w tłumie wychodzących ani przed restauracją założyli, że będąc pijanym wrócił sam do domu bez informowania ich. Oboje próbowali skontaktować się z Shafferem przez weekend, jednak ten nie odpowiadał na ich telefony. Gdy w poniedziałek, 3 kwietnia, nie stawił się na lot do Miami jego dziewczyna poinformowała policję.

Przed wejściem do restauracji zamontowane były kamery, więc policja była pewna, że uda się ustalić moment, w którym Brian opuścił pub i w którą stronę się udał. Jednak z nagrania wynikało, że Brian nigdy nie opuścił Ugly Tuna Saloona. Kamery uchwyciła Briana, Williama i Meredith, jak wjeżdżają ruchomymi schodami na pierwsze piętro budynku, w którym znajdowała się restauracja. Później o 1:55 Brian jest widziany koło schodów, jak rozmawia krótko z dwiema kobietami, żegna się i wraca z powrotem w stronę restauracji. Jednak, gdy kilka minut później po zamknięciu wszyscy klienci wychodzą, Shaffera wśród nich nie ma. Ugly Tuna nie miała tylnego wyjścia, więc nie było możliwe, aby Brian wymknął się innymi drzwiami niezauważony.

Mało prawdopodobne jest też, aby Brian został napadnięty czy uprowadzony. Na nagraniu, tuż przy schodach prowadzących do Ugly Tuna widać dwóch ochroniarzy, którzy na pewno zareagowaliby, gdyby coś się stało. Budynek, który zajmowała restauracja był częściowo w trakcie remontu i istniała szansa, że Shaffer wymknął się niezauważony przez część remontowaną, lecz przeprowadzony później test z psami tropiącymi wykluczył tą możliwość.

Brian nigdy nie dotarł do domu. Jego auto stało zaparkowane na ulicy, a z mieszkania nic nie zginęło. Nigdy już nie zarejestrowano użycia jego kart kredytowych, a telefon był wyłączony. Mimo to dziewczyna Briana codziennie wieczorem, nawet długi czas pod zaginięciu, próbowała do niego zadzwonić. Pewnego razu połączenie nie przeszło od razu do skrzynki głosowej, lecz Alexis usłyszała trzy sygnały nim połączenie zostało przerwane. Według operatora mógł to być jedynie błąd, który sprawił, że połączenie Alexis zostało przekierowane na inny telefon i rozłączone. Mimo to, w rodzinę wstąpiła nadzieja, że może Shaffer upozorował swoje zaginięcie i nadal żyje.

Według policji możliwa jest teoria, że Brian przebrał się szybko w łazience restauracji i wyszedł razem z tłumem ukrywając swoją twarz przed kamerami. Jednak byłoby to trudne zważywszy na to, że był pod wpływem alkoholu, a tłumie byli Reed i Florence, którzy go szukali. Na ulicy koło Ugly Tuna Saloona zamontowanych było kilka innych kamer, jednak żadna nie uchwyciła tej nocy Shaffera. Policja przeszukała kanały miejskie, śmietniki i rzeki w poszukiwaniu ciała Briana, jednak nie znaleziono po nim najmniejszego śladu.

 


Źródła:

1. crimefeed.com

2. wikipedia.org

3. reddit.com

Autor: Agnieszka Rojek

Data: 29 maja 2017 r.

Zapraszamy także do poznania innych interesujących historii kryminalnych publikowanych na naszym portalu detektywistycznym. Zachęcamy także do przesyłania nam własnych opowieści o zagadkowych zdarzeniach związanych z zaginięciami lub przestępstwami.