Stereotyp prywatnego detektywa a rzeczywistość

Większość Klientów agencji detektywistycznych styka się z usługami detektywistycznymi zaledwie raz w życiu. Takie spotkanie to zwykle silna konfrontacja dotychczasowych wyobrażeń Zleceniodawcy o detektywie z rzeczywistością. Produkcje telewizyjne, szczególnie popularne ostatnio seriale paradokumentalne, wyrobiły w ogólne społeczeństwa stereotyp prywatnego śledczego, który bardzo mało przystaje do jego prawdziwego charakteru.

Spore grono Klientów na pierwszym spotkaniu z detektywem spodziewa się obecności grupy dobrze zbudowanych i uzbrojonych mężczyzn w kominiarkach (lub chociaż w ciemnych okularach) oraz naszpikowanego nowoczesną elektroniką centrum operacyjnego. Wprawdzie część detektywów swoim zachowaniem oraz promocją własnego wizerunku stara się Klienta z tego typu oczekiwań zbytnio nie wyprowadzać, to jednak w większości przypadków Zleceniodawca spotyka zwykłego, nie rzucającego się w oczy, człowieka, który swoją wiedzę i doświadczenie przechowuje w głowie, a nie atrybutach.

Po tym pierwszym szoku, Klientów spotyka zwykle drugi szok. Otóż prywatny detektyw wbrew oczekiwaniom Zleceniodawcy nie może podejmować się niektórych typów zleceń, których chętnie podejmują się bohaterowie z telewizji. Równie często musi odmówić wykorzystania znanych z ekranu środków technicznych. Z jednej strony ograniczają go bowiem normy prawne, a z drugiej strony prawa fizyki.

Bardzo często w toku takiej wstępnej rozmowy Klient pierwszy raz dowiaduje się, że detektyw nie ma praktycznie żadnych specjalnych uprawnień, a jego prawdziwa siła tkwi przede wszystkim w doświadczeniu operacyjnym, wiedzy, rozległych kontaktach oraz nowoczesnym zapleczu technicznym.

Na etapie realizacji zlecenia, Klienta czekają także inne ciekawostki. Obserwacja samochodowa nie zawsze się udaje, figuranci nie zawsze chcą się dobrze ustawić do zdjęcia, zdradzający partner naprawdę bardzo dba o dyskrecję, a Policja nie zawsze przyjeżdża po 3 minutach od wezwania.

Dlatego między innymi powstał ten portal. Chcemy popularyzować prawdziwy i rzeczywisty obraz pracy detektywa i walczyć ze stereotypami dotyczącymi naszej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *