Liczba rozwodów w Polsce – czy będziemy gonić zachód?
Od 10 lat bardzo istotnie rośnie wskaźnik rozwodów w Polsce. Jeszcze w 2007 roku wskaźnik ten (stosunek liczby rozwodów w danym roku do liczby zawartych małżeństw) wynosił około 26%, a w 2015 roku osiągnął ponad 40%. Warto przy tym zaznaczyć, że wzrost ten praktycznie w całości wynika ze spadku liczby zawieranych małżeństw w tym okresie, ponieważ nominalna liczba rozwodów w tym okresie praktycznie się nie zmieniła i oscyluje w granicach 60-70 tysięcy rocznie.
Biorąc jednak pod uwagę podobne statystyki w większości krajów europejskich, należymy do krajów wyjątkowo rzadko korzystającym z instytucji rozwoju. Można zatem sądzić, że wraz z przejmowaniem współcześnie europejskiego stylu życia, liczba rozwodów oraz wskaźnik rozwodów w naszym kraju będą raczej rosnąć.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego około 70% rozwodów w Polsce ma miejsce w ślad za pozwem ze strony kobiety. Natomiast przyczyną 25% ogólnej liczby rozwodów jest zdrada lub nowy związek uczuciowy jednego z małżonków. Zdecydowanie częstszą przyczyną rozwodów jest niezgodność charakterów.
Na podstawie powyższego można zatem stwierdzić, że każdego roku około 15 tysięcy par rozstaje się właśnie z powodu zdrady lub nowego związku jednego z partnerów. To potencjalna grupa Klientów usług detektywistycznych zwanych zbiorczo „wykrywanie i dokumentowanie niewierności”. Trudno wprawdzie ocenić, ile z tych par decyduje się skorzystać z pomocy prywatnego detektywa, ale na podstawie rozmów z adwokatami można stwierdzić, że rozwodzący coraz częściej chcą w takich przypadkach walczyć o rozwód z orzeczeniem o winie i są gotowi korzystać z pomocy w dokumentowaniu aktywności małżonka.
W Polsce kilka biur detektywistycznych swoją ofertę kieruje wyłącznie do zdradzanych partnerów, proponując Klientom nierzadko także tak zwane „testy wierności” (które nota bene z detektywistyką mają niewiele wspólnego). Dla większości pozostałych agencji detektywistycznych oferujących usługi Klientom indywidualnym, tego typu zlecenia zapewniają zdecydowaną większość przychodów firmy. Biorąc pod uwagę trendy rynkowe i społeczne, liczba zainteresowanych raczej nie spadnie.
(PR)
Dodaj komentarz