Dlaczego detektywom NIE opłaca się dbać o jakość usług detektywistycznych?
Tytuł trochę przewrotny, bo zakłada że detektywi o jakość swoich usług nie dbają. Oczywiście nie jest to generalna prawda, bo z pewnością wielu prowadzących agencje detektywistyczne nie tylko dba o wysoką jakość swoich usług, ale także czyni to z pobudek czysto ambicjonalnych (a nie finansowych) – lubią mieć świadomość swojej skuteczności i efektywności.
Natomiast postawiłbym tezę, że spora część prywatnych detektywów niespecjalnie dba o zadowolenie Klienta i jakość świadczonych przez siebie usług detektywistycznych. Powód tego jest prozaicznie prosty – bardzo często jakość w tej branży się nie opłaca.
Głównym powodem, dlaczego detektywom wcale nie zależy na zadowoleniu Klienta za wszelką cenę jest fakt, że z usług detektywistycznych rzadko korzysta się z polecenia (zwykle nikt w towarzystwie nie dzieli się przecież tym, że w prywatnych sprawach korzysta z pomocy detektywa), a już całkiem sporadycznie zdarza się, że Klient będzie miał okazję skorzystać z tego typu usługi drugi raz w życiu. Dlatego duża grupa prowadzących biura detektywistyczne z góry odpuszcza sobie dbanie o satysfakcję Klienta, kompletnie nie myśląc w kategoriach możliwości powrotu Klienta w przyszłości, a koncentruje się raczej na dobrym zabezpieczeniu swojego wynagrodzenia i odpowiednim udokumentowaniu swoich starań w sprawie.
Przekłada się to zwykle na to, że Klienci nierzadko otrzymują bardzo długi raport dokumentujący starania (i zwykle także dodatkowe koszty), a niespecjalnie często dostają to, co otrzymać chcieli. Oczywiście wszystko odbywa się legalnie, bo umowa na usługi detektywistyczne zawsze jest umową starannego działania i trudno oczekiwać, aby detektyw brał na siebie ryzyko niepowodzenia dochodzenia w sytuacji, gdy na jego drodze stoją obiektywne przeszkody. Jednak tutaj dochodzimy do sedna sprawy – to, gdzie dla danego detektywa zaczynają się obiektywne przeszkody zależy właśnie od jego zaangażowania w sprawę. A takie zaangażowanie zwykle nie jest w żaden sposób dodatkowo wynagradzane, zatem naturalnym jest, że część detektywów wybiera pójście na łatwiznę i zakończenie sprawy przy pojawieniu się pierwszych trudności.
Co zatem może zrobić Klient? Otóż w teorii może sprawdzić opinie w internecie. I zwykle dowie się, że niektórzy Klienci są bardzo zadowoleni z usług danego biura detektywistycznego, a inni wprost przeciwnie. Tylko tu Klient powinien się zastanowić – ile razy sam będąc zadowolony z jakiś usług (lub nie) pokusił się o wystawienie opinii w internecie? Pewnie nigdy. I tu powinno pojawić się pytanie – kto zatem daje te pozytywne i negatywne opinie o wąskim w końcu rynku usług detektywistycznym. I od razu nasuwa się odpowiedź – same agencje detektywistyczne – w nadziei na to, że ta najprostsza forma weryfikacji firmy przysporzy im nowych Klientów.
Więc czy Klient ma jakikolwiek sposób zadbania o jakość usługi? Według mnie ma i jedynym sposobem dla Klienta o zadbanie o swój interes i prawdziwe zaangażowanie detektywa, jest dobra umowa na usługi detektywistyczne. Ale o tym w jednym z kolejnych wpisów.
(PR)
Dodaj komentarz