Jak agencje detektywistyczne łowią Klientów?
Spora część biur detektywistycznych stara się więc oprzeć swoją przewagę na pozornych atutach. Ich lista może być naprawdę długa, my popatrzymy sobie na kilka wybranych, najbardziej popularnych i niestety najbardziej skutecznych.
Doświadczenie detektywa w służbach mundurowych lub organach ścigania
No cóż, gdyby praca w służbach mundurowych czy organach ścigania była rzeczywiście takim bezwzględnie wartościowym doświadczeniem, a każdy funkcjonariusz z założenia był świetnym śledczym, to zapewne wiele biur detektywistycznych nie musiałoby wyręczać tychże służb w swojej pracy a wskaźniki wykrywalności przestępstw w Polsce byłyby na najwyższym europejskim poziomie. Prawda jest jednak taka, że w organach ścigania pracują zarówno profesjonaliści, jak i osoby mniej uzdolnione do jakiejkolwiek pracy. Zatem nie mamy żadnej pewności, że były policjant jest akurat tym pierwszym.
Drogi sprzęt techniczny detektywistyczny
Drogi i nowoczesny sprzęt detektywistyczny bardzo dużo ułatwia, ale jest bezużyteczny w rękach osoby, która nie potrafi mądrze, sprawnie i efektywnie z niego skorzystać. Czasem o wiele szybciej (chociaż wymaga to umiejętności aktorskich oraz dużego sprytu) można zdobyć wartościowy dla Klienta materiał pracując w bezpośrednim kontakcie z figurantem wykorzystując spryt i zdolności aktorskie, niż trzymać go na dystans i obserwować z ukrycia. Niestety większość agencji detektywistycznych zatrudnia jednego detektywa, co znacznie utrudnia działania operacyjne na krótkim dystansie, gdyż potencjalna dekonspiracja uniemożliwia dalsze prowadzenie sprawy przez daną firmę.
Niska stawka godzinowa detektywa
To chyba najczęstszy powód do rozczarowań. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że umowa na świadczenie usług detektywistycznych jest umową starannego działania. Dlatego im dłużej detektyw pracuje nad sprawą, tym więcej zarobi. A im więcej Klient wyda na dotychczasowe działania, tym trudniej mu wycofać się i poszukać skuteczniejszego usługodawcę. Dlatego wiele biur detektywistycznych stosuje technikę „łapania” Klienta na niską stawkę odbijając to sobie niską efektywnością działania i kosztami dodatkowymi (niektórzy detektywi liczą sobie dodatkowe koszty związane z podróżą własnym samochodem na poziomie luksusowych korporacji taksówkarskich). Klientowi naprawdę trudno wtedy zerwać taką współpracę w obawie przed utratą już poniesionych kosztów.
Warto jednak wiedzieć, że ze współpracy zawsze można się wycofać i nigdy nie jest za późno, aby zerwać niekorzystną relację. Klient ma zarazem prawo żądać od agencji detektywistycznej sprawozdania z dotychczasowej pracy oraz przekazania wszystkich zdobytych materiałów i informacji. W ten sposób inny detektyw może dokończyć pracę bez zaczynania sprawy od początku.
W dalszych wpisach pochylimy się jeszcze nad innymi haczykami, które ułatwiają zdobywanie Klientów przez biura detektywistyczne.
Dodaj komentarz