Słowniczek prywatnego detektywa
Mamy wprawdzie na naszym portalu już encyklopedię detektywistyki, kryminalistyki i kryminologii, ale w tym wpisie chcielibyśmy przedstawić nieco inne, mniej formalne hasła, będące w powszechnym użyciu w branży detektywistycznej.
Miastowi – potoczne określenie na ludzi powiązanych ze światkiem przestępczym, często członków zorganizowanych grup. Przykład użycia – „Na niego trzeba uważać, podobno ma luźne powiązania z miastem”.
Elektryczny – osoba, która jest w sposób obsesyjnie uważna i ostrożna, jest nerwowa i panikuje nawet przy najmniejszym przypuszczeniu, że może być obserwowana lub śledzona. Przykład użycia – „Podobno robiła go inna agencja i gościu jest teraz bardzo elektryczny”.
Firma – popularne określenie na Policję funkcjonujące wśród ludzi obecnie lub dawniej związanych ze służbą w tej formacji. Przykład użycia – „Roman zatrudnił kogoś nowego, facet podobno wcześniej pracował w firmie”.
Figurant – osoba, względem której prowadzi się obserwację lub inne działania operacyjne. Takie określenie pozwala prywatnym detektywom unikać operowania danymi osobowymi, a tym samym zwiększają bezpieczeństwo informacyjne. Przykład użycia – „Około 21:00 figurant wyszedł z restauracji i taksówką udał się do swojej kochanki”.
Strzela z ucha, uchol – przekazywanie informacji, informator. Przykład użycia – „Mam informację od uchola, gdzie figuranci trzymają skradzione fanty”.
Chodzi tyłem – określanie osoby uważnej, takiej która ma „oczy dookoła głowy”, często opisujące osobę pracującą wcześniej w służbach lub w branży detektywistycznej. Przykład użycia – „Musicie uważać na tej robocie i trzymać duży dystans, bo facet chodzi tyłem”.
Spalić temat – zepsuć robotę, wzbudzić podejrzenia u figuranta. Przykład użycia: „Dzwoniła klientka, podobno mąż się zorientował, że jest obserwowany, spaliłeś temat”.
Spalić twarz – wejście w bliski kontakt z figurantem, co czasami może sprawić, że twarz prywatnego detektywa może być zapamiętana przez figuranta. W takiej sytuacji należy natychmiast dokonać podmiany zespołu realizującego sprawę. Przykład użycia: „Mam rewelacyjny materiał, ale musiałem podejść blisko i chyba spaliłem twarz”.
Nielegal – w detektywistyce nielegalnie podłożony GPS lub inny sprzęt detektywistyczny. Przykład użycia: „Musiałem podłożyć nielegala, bo facet chodzi tyłem i nie chciałem spalić tematu”.
Obserwacja na japończyka – obserwacja pozornie nieudolna mająca na celu wywołanie u figuranta wrażenie bycia obserwowanym. Ten typ obserwacji albo ma za zadanie odwracać uwagę figuranta lub pozbawić go poczucia prywatności i anonimowości. Przykład użycia – „Robimy go na japończyka, ale nawet się nie zorientował, że mu siedzimy na ogonie”.
Obserwacja na dyszel – obserwacja samochodowa realizowana w bardzo bliskim kontakcie z obserwowanym pojazdem. Przykład użycia: „Robimy go na dyszel już od kilku minut i potrzebujemy podmiany”.
A Wy jakie macie określenia na różne elementy pracy detektywa?
Dodaj komentarz