Ile zarabia detektyw?
Jakiś czas temu pisaliśmy o kosztach uruchomienia biura detektywistycznego. Wiemy już z lektury tego artykułu, że wejście jako przedsiębiorca na rynek usług detektywistycznych jest relatywnie drogie, a sama licencja i koncesja nie jest tutaj wybitną przeszkodą. Dzisiaj jednak artykuł dla tych, którzy chcieliby zostać detektywami, ale nie mają w sobie nutki przedsiębiorczości (lub nie posiadają odpowiedniego kapitału na start) i w związku z tym nie planują sami zakładać własnej agencji detektywistycznej.
Ile zarabia detektyw?
To chyba pierwsze pytanie, jakie może zadać sobie osoba wstępnie rozważająca karierę detektywa. To przez pryzmat docelowych zarobków oceniać się będzie opłacalność i zasadność ponoszenia kosztów czasowych i finansowych na stanie się prywatnym śledczym.
Przechodząc zatem do konkretów, na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji od zaprzyjaźnionych agencji detektywistycznych mogę powiedzieć, że wynagrodzenie detektywów jest bardzo zróżnicowane. Oczywiście jak w każdej branży w dużym stopniu zależy od umiejętności i doświadczenia zawodowego. Ale akurat w detektywistyce jest jeszcze kilka innych czynników, które równie mocno, a może nawet silniej, wpływają na wynagrodzenia poszczególnych detektywów.
Pierwszym z nich jest poziom samodzielności. Im prywatny detektyw jest bardziej samodzielny i potrafi sam we własnym zakresie poradzić sobie ze sprawą nie angażując w to innych osób z agencji detektywistycznej, tym lepiej. A jeśli jeszcze potrafi skutecznie pomagać innym lub kierować skutecznie pracą zespołu zaangażowanego w dane zlecenie, tym lepiej.
Drugim ważnym czynnikiem jest dyspozycyjność. Nie ma co ukrywać, że praca prywatnego detektywa jest bardzo nieprzewidywalna i bardzo często ciężko być pewnym tego, gdzie i w jakich warunkach spędzi się najbliższą noc. Obserwowany przez nas figurant może mieć przecież całkowicie odmienne od nas plany na spędzenie najbliższych 24 godzin. Dlatego gotowość pracy w nienormowanym, a czasem wręcz w nieograniczonym czasie, stanowi poważny atut dla pracodawcy, może bowiem podnieść potencjał wykonawczy firmy w większym stopniu niż kilku pracowników dostępnych od 8 do 16 i to tylko od poniedziałku do piątku.
Innym istotnym z punktu widzenia biura detektywistycznego atutem pracownika może być własne zaplecze techniczne detektywa. Własny i dostosowany do potrzeb zawodu samochód, dobra kamera, rejestratory czy sprzęt fotograficzny pozwalają zatrudniającej agencji detektywistycznej zaoszczędzić czasem kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z pewnością część tej kwoty będzie mogła trafić jako wynagrodzenia dla dobrze wyposażonego w sprzęt detektywistyczny pracownika.
Równie cennym atutem detektywa szukającego pracy w biurze detektywistycznym może być zestaw rzadkich, ale przydatnych w detektywistyce kwalifikacji i umiejętności. Naprawa sprzętu komputerowego, umiejętność budowy urządzeń elektronicznych w oparciu o gotowe komponenty, prawo jazdy na motor, uprawnienia do pilotowania drona czy licencja pilota mogą okazać się decydujące w niejednej sprawie realizowanej przez agencję detektywistyczną.
W moim odczuciu jednak najcenniejszą rzeczą, którą do firmy może przynieść zatrudniony właśnie detektyw są kontakty. To właśnie znajomości, a przede wszystkim źródła sprawdzonych informacji, wszystkich pracowników biura detektywistycznego przekładają się w największym stopniu na siłę firmy i jej zdolność do realizacji różnych nietypowych, a tym samym wartościowych spraw.
Ale ile może zrobić dobry detektyw?
Biorąc pod uwagę zbieg korzystnych kwalifikacji, umiejętności, doświadczeń i predyspozycji kandydata, dobry detektyw pracujący w dużym i renomowanym biurze detektywistycznym może zarobić około 10 000 PLN netto. Kwota ta jest pochodną stawek na rynku oferowanych przez dobre agencje detektywistyczne, które oscylują w granicach 250 PLN netto za godzinę pracy. Uwzględniając marżę przedsiębiorcy, amortyzację sprzętu, koszty reklamy czy utrzymania firmy, koszt osobowy może wynieść około 30% kwoty przychodu.
Jednak początkujący detektyw o takich zarobkach może jedynie pomarzyć. Średniej wielkości (3-5 osób) agencja detektywistyczna może zaoferować detektywowi z kilkuletnim stażem zarobki na poziomie od 2000 PLN do 4000 PLN netto. Głównie dlatego, że tej wielkości firma o stawkach na poziomie 250 PLN netto za godzinę pracy dla Klienta może zwykle tylko pomarzyć. A także dlatego, że koszty pozyskania Klienta w takim biurze detektywistycznym są relatywnie wyższe niż wśród topowych przedsiębiorstw na rynku. Można zatem wyciągnąć wniosek, że zarobki przeciętnego detektywa oscylują raczej w rejonie średniej krajowej.
Jednak są tez inne atuty pracy w zawodzie detektywa
Praca detektywa jednak potrafi zrekompensować przeciętne jak na warunki polskie zarobki. Różnorodność zadań, kontakt z ludźmi, adrenalina, konieczność nabywania nowych i rozwijania dotychczasowych umiejętności, stanowi dla wielu ludzi z branży detektywistycznej bardzo wartościowy bonus do wynagrodzenia. Dlatego wszystkich zachęcam gorąco do bliższego poznania tej dziedziny i dokonania świadomego wyboru w oparciu o możliwie szeroką informację na temat perspektyw rozwoju i warunków pracy w danym regionie naszego kraju.
(PR)
Dodaj komentarz